Káva! Společník pro každý den

728x90-1509716084.png

Pokud patříte k lidem, kteří musejí mít v ruce šálek kávy hned po probuzení, rozhodnÄ› nejste sami. Kávou začínají den tisíce lidí po celém svÄ›tÄ›. NÄ›které národy se dokonce hádají o to, který způsob přípravy kávy patří jim.
pole kávovníků.jpg

Jak kávu pijete? Dáváte si ji s cukrem a mlékem? Nebo dáváte pÅ™ednost čisté, hoÅ™ké kávÄ›?

V nÄ›kterých dobách byla káva prakticky nedostupnou. Nahrazovala se napÅ™. cikorkou, tj. drcenou čekankou. Dnes je kávy dostatek, nÄ›kdo ji pije jen tak na chuÅ¥, nÄ›kdo jako energetický zdroj pÅ™i dlouhé práci.

Kamkoliv pÅ™ijdete, zeptají se vás: „Dáte si kávu?“ Přátelé si Å™eknou: „Jdeme na kafe!“ Už z toho vyplývá, že káva opravdu patří k Å¾ivotu a jednoznačnÄ› na ni existuje závislost, ale nejenom na kofeinu, který je prokazatelnÄ› návykový. Může jít i o typ závislosti společenské. 
kávová zrna a šálek.jpg

Existují dva druhy kávovníku, a to arabský a statný. První z nich produkuje kávu arabica, jedná se o kvalitní kávová zrna. Druhým typem je tzv. robusta, není tak náročná na pÄ›stování, zato její plodiny nedosahují kvalit arabského kávovníku.

Kvalitu ovlivňuje také způsob zpracování, pražení a mletí. Stále vÄ›tší oblibu mají kávy s vyšší aciditou, kyselostí. Mezi gurmány platí, že čím kyselejší, tím lepší.

Vědci stále zkoumají účinky kávy na lidský organismus. Poslední výsledky ukazují, že pití kávy má pozitivní vliv. Jednak obsahuje antioxidanty, jež pohlcují volné radikály, jednak podporuje krevní oběh. Tvrdí se, že pokud člověk denně vypije čtyři hrnky kávy, prodlouží si život.
mletá káva.jpg

Existují také Å™etÄ›zce kaváren, které svou image budují právÄ› na tom, že svým zákazníkům servírují kvalitní kávu. Z nÄ›kterých se stal dokonce fenomén https://www.matol.cz/fenomen-starbucks. Stále vÄ›tší poptávka je také po baristech, to jsou lidé, kteří profesionálnÄ› pÅ™ipraví váš oblíbený nápoj. Protože existuje mnoho způsobů, jak kávu pÅ™ipravit, stává se i z této činnosti vÄ›da.

Káva! Společník pro každý den
Ohodnoťte příspěvek