Říká se, že když jsou děti malé, jsou s nimi malé starosti, naopak, když jsou velké, jsou s nimi starosti velké. Věřte, že je to pravda. Pokud máte potomky ve věku batolecím až předškolním, pak se vám může zdát, jaké starosti asi tak může mít člověk s dospívajícím mladým člověkem. Možná byste se nestačili divit a jednou to sami poznáte. Dokola si pořád opakujte, přežili to jiní, přežiju to taky .
Období puberty neprobíhá u každého stejně, s někým to jak se říká, mlátí a u někoho ani nepostřehnete, že tímto složitým obdobím prochází. Prvními příznaky, které vás mohou upozornit na to, že se blíží tolik obávané období, mohou být drzé poznámky a reakce na vaše slova, podivné grimasy, např. kroucení očí a všelijaké úšklebky, změna šatníku, účesu, touha nechat si něco vytetovat nebo si nechat propíchat různé části těla piercingy. U rodičů vyvstávají obavy z toho, aby se jejich dítě nechytlo špatné party, nedostalo se do kontaktu s drogami a alkoholem, netoulalo se v pozdních nočních hodinách, kdo ví kde.
A tak nezbývá než se obrnit obrovskou trpělivostí a neustále si opakovat, že je to jen dočasné a jako všechno ostatní, i tohle přejde a vše se vrátí do starých, klidných kolejí. Je třeba si uvědomit, že dospívající se ocitne v situaci, kdy se mění nejen jeho tělesná, ale i duševní stránka a je těžké se s takovou změnou poprat a někdy si ji i plně uvědomit, perou se tak sami se sebou a svému okolí tak dávají slušně zabrat. Navíc k tomu všemu mají ještě pocit, že je ohrožena jejich svoboda a že už jsou vlastně velcí a je tedy jen na nich, jak svůj život začnou žít a dobré rady jim připadají směšné a zbytečné. Tento vzdor se většinou týká jen blízké rodiny a puberťák navenek před svým okolím působí klidně a pohodově.
Nepřestávejte mezi sebou komunikovat, i když to někdy bude hodně náročné, sledujte, jak dítě tráví volný čas, jak se mu daří ve škole, ale na druhou stranu mu dejte i důvěru a nesnažte se ho příliš omezovat, stanovte si hranice pro obě dvě strany a vztah budujte na vzájemné důvěře.
2018-12-08