Toulky po severu

.

Nebudete – li se bát jet do Mostu, který není populární jen díky svéráznému seriálu, navštivte hrad Hněvín.
Je jednou z největších dominant města Most a je replikou starého hradu. Jeho součástí je vyhlídková věž, ze které spatříte krajinu od Krušných hor až po České středohoří. Původní hrad byl vystavěn ve 12. století. Nechal ho postavit rod Hrabišiců a protože byl díky své poloze nedobytný, patřil do sítě královských hradů.
Během třicetileté války ho lstí dobyli Švédové. Protože se stal příčinou mnoha utrpení obyvatel, byl na jejich žádost v letech 1651 – 1653 zbořen císařem Ferdinandem.
děčínský zámek
Navštívit můžete dílnu magistra Edwarda Kellyho. Expozice v sedmi zastaveních ukazuje alchymistické kousky a triky, díky kterým se Kelly dostal až k císařskému dvoru.
Zámek Duchcov je místo, kde italský milovník a dobrodruh Giacomo Casanova ke konci svého života byl knihovníkem. Renesanční zámek byl v 1. polovině 16. století vystavěn Lobkovici a za třicetileté války zdevastován. V 18. století byl zrestaurován. V 19. století klasicistní fasádu nahradila barokní.
Klášter Oseknajdeme nedaleko Duchcova. Byl založený koncem 12. století. Tvoří rozsáhlý komplex budov, které jsou stavěné od doby románské až po baroko. Celá staletí byl významným střediskem vzdělanosti a kultury, později se zabýval průmyslovým a důlním podnikáním.
labské pískovce
Lanová dráha Komáří vížkaje nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice u nás. Lanovka vás sveze z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky. Kousek od stanice stojí Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Místo je rájem turistů už od 18. století. Může vám nabídnout mnoho cyklostezek i turistických tras. Za jasného počasí dohlédnete z terasy až na vrcholky Krkonoš a přehlédnete celé České středohoří.
Původně pozdně gotický hrad Budyně nad Ohří byl při výbuchu prachárny v severovýchodní věži roku 1551 značně poškozen. Za třicetileté války byl pobořen. Ale v letech 1902 – 1911 byl obnoven. Původně tu stál ve 13. stol. jako tvrz.
 V expozici jsou střelné zbraně, trofeje z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, archeologické vykopávky z období 3 000 let př. n. l. a alchymistická dílna, která je v prostorách, kde byly v 16. stol. prováděny pokusy.
V malebné krajině dolního Poohří lemované kopci Českého středohoří se nachází zámek Libochovice. Patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Interiéry představují průřez jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní renesance, vrcholného baroka, až po styly 19. století. Zajímavá je expozice zdejšího rodáka J. E. Purkyně, která mapuje život tohoto biologa, filozofa, anatoma a fyziologa.
Zřícenina hradu Troskyje symbolem Českého ráje a unikátem, který jinde nespatříte. Byl vybudovaný na dvou strmých, vedle sebe stojících skalách. Byl založen ve 14. století. Dochovaly se pozůstatky hradního paláce, předhradí, část opevnění a dvě věže. Panna a Baba.
Váš čas strávený v tomto kraji nebude marný. Určitě si oblíbíte přírodu i památky, které zde navštívíte.

Toulky po severu
4 (80%)2
.