Zaujmout puberťáky není nic snadného

Uspořádat školní výlet, který bude bavit malé děti na nižším stupni základní školy, to zase až tak těžké není. Jistě, má to svá specifika, co se náročnosti programu a délky trasy týče, nicméně malé děti na nižším stupni jsou poměrně vděčné a zvídavé publikum, které ocení všechny vaše nápady, ať už bude program jakýkoli. Ovšem zkuste připravit program školního výletu pro žáky docházející na vyšší stupeň základní školy! I kdybyste se přitom sedřeli z kůže, tak pravděpodobnost, že přitom uspějete, je téměř mizivá.

školní autobus

Pokud můžeme o malých dětech říci, že jsou vděčným publikem, tak o starších dětech můžeme naopak tvrdit, že jsou publikem velice náročným. V tomto období života mají totiž více než dost starostí sami se sebou. Cloumá jimi puberta, a to nejdůležitější, co řeší je, aby své okolí patřičně zaujali, a to jakkoli. A je jim vcelku jedno, zda to bude v souladu se školními osnovami či se slušným chováním. V tomto období vidí hlavně sami sebe, a především své vrstevníky a všechno ostatní už je vedlejší.

Takže učit na vyšším stupni je mnohdy velice náročné. A ještě náročnější je tyto děti nejen učit, ale zároveň je svým výkladem i zaujmout. A to se netýká pouze výuky ve vnitřním prostředí školy, ale i mimo školu. Ať si pro ně připravíte cokoli, tak si můžete být jisti tím, že příliš obdivu nesklidíte. Už třeba jen proto, že projevit nadšení z vašeho programu by pro některé z nich mohlo být svým způsobem ponižující. Takže i přesto, že váš program bude dobrý, jen málokdo ho ocení.

bublina

Ovšem pokud program těmto žákům připraví někdo druhý, ke komu nemusí nutně zaujímat negativní postoj, a kdo si bude umět získat jejich respekt, může to být pro vás nejen výhra, ale také ulehčení celé situace. Jako pedagog totiž nejen nebudete muset vymýšlet a realizovat program vašeho školního výletu, ale budete se moci také směle bavit, a třeba vás tak vaše třída uvidí v jiném, lepším světle.