Víte, co to je BIOS? Odborníci IT a lidé, kteří do výpočetní techniky alespoň trochu „vidí“, dobře ví, o čem je řeč. Je to jakési základní rozhraní, programové vybavení počítače, které obsahuje základní údaje pro jeho spuštění.
ochrana proti hackování
Kromě data a času jsou tu k dispozici informace, odkud počítač načte operační systém, jaké jsou diskové jednotky, periferní zařízení atd. Moderní výpočetní technika však přechází z BIOSu na tzv. UEFI. To je v podstatě něco podobného, jen s podporou některých funkcí, které BIOS neumí, např. startování operačního systému z velkých disků, více paměti pro rychlejší spuštění počítače atd.
naštvaný bacil
Proč se zmiňujeme o UEFI? Na tento systém se totiž zaměřil nově objevený virus pojmenovaný jako LoJax. V tom ale spočívá právě ten vtip, toto rozhraní není ošetřeno běžnými antivirovými programy a virus se spustí už v okamžiku, kdy zapnete počítač stiskem tlačítka. Tento virus je vůbec prvním svého druhu a z toho důvodu také většina antivirových programů není schopna proti těmto útokům nic podniknout. Pouze některé bezpečnostní programy dokážou ošetřit rozhraní základní desky, jde např. o známé produkty od firmy Eset. Ostatně, ta také tento škodlivý kód zachytila.
pásky kyberkriminality

Co dělat, když dojde k zasažení UEFI vašeho počítače

Pochopitelně nejlepší je prevence, tedy informovat se o tom, které antivirové programy zvládnou ošetřit rozhraní UEFI (pokud jej máte a nemáte BIOS), a patřičný software si nainstalovat. Pokud přece jen budete tím nešťastníkem, a váš počítač bude již zotročený, nepomůže ani reinstalace operačního systému, ale jediným řešením je tzv. flash firmware pro vaši základní desku, a pokud to nepůjde, je nutná výměna celé základní desky. Prozatím byl tento virus vyvíjen pravděpodobně kvůli napadání počítačů některých vládních institucí, ale to neznamená, že v ohrožení nejsou ani běžní uživatelé.