Android 7.0 Nougat úspěšně provozují miliony spokojených uživatelů

.


Již v původní verzi se poprvé objevil tzv. Doze, to je systémový prostředek k regulaci práce procesoru v době, kdy je telefon pouze v pohotovostním režimu. Ten umožňuje výrazně spořit energii dočasným odpojením GPS modulu a odpojením běžící aplikace od sítě. V nové verzi se systém Doze aktivuje pokaždé, když je telefon delší dobu v nečinnosti, třeba zastrčený v kapsách tak přejde plynule do režimu spánku.
mobilní aplikace
Nová verze Androidu lépe zvládá optimalizaci systémových prostředků, bude omezena zbytečná synchronizace dat, u přehrávání videa s e to může projevit nárůstem jeho komprimace a omezením oblasti datové cache. Funkce optimalizace je možné pochopitelně uživatelsky nastavit.
android samsungu

.

Vylepšení spoří energii a zrychlují běh aplikací

Nový nástroj dokáže pracovat se dvěma typy kompilačních procesů, využívá jak kompilace „ahead of time“ (AOT) především pro pohotovostní režim a při nabíjení, tak i kompilace „just of time“ (JIT) pro zrychlení běhu aplikací. Ve finále to ovlivní hlavně zrychlení běhu aplikací při každém přechodu (upgrade) na novou verzi operačního systému. Délka upgradů se zkrátí řádově o několik desítek minut.
Změna se projeví i v grafickém rozhraní, které bude přenášet vyšší výkon, budou potlačena nadbytečná vytěžování ovladačů a tím se tedy sníží vytížení procesorové jednotky a paměti. Jedná se tu o zcela nový prvek s názvemVulkan, který pracuje na bázi využívání struktury množiny vláken (threadů).
Potvrzovací lišta je zjednodušena do jednoho řádku, ze kterého je možné přímo odpovídat, není třeba tedy celou aplikaci zbytečně kvůli tomu otevírat. Nová verze Androidu umožňuje také využít seskupení dvou pracovních oken vedle sebe, to se prozatím ovšem týká jen některých aplikací, které tzv. „split screen“ umožňují. Vyzkoušet to můžete např. u vyhledávače, youtube, a na serveru mapy.cz.
mobil se sluchátky
Společnost Google pamatovala i na handicapované. Lidé, kteří naslouchají jen jedním uchem, si mohou zvolit provoz „mono“, kdy jsou oba zvukové stereo kanály smíchány v jeden společný.  Zajímavá je i volba měnit velikost písma, tedy resp. DPI, pro slabozraké, umožněno je tu celkem pět různých variant.

.