Tak tohle zná jistě každý z nás. Kam ale všechny peníze mizí? Mnohokrát je utratíme úplně zbytečně a hodně utrácíme za hlouposti. Nenastal ale čas začít trošku šetřit? Zkuste dodržovat těchto pár jednoduchých rad a určitě už první měsíc uvidíte alespoň nějakou úsporu.

1) Každý měsíc si udělejte rozpočet. Může se to zdát jako zbytečně složité a náročné, ale uvidíte, že tomu tak není. Zaveďte si deník. Do tohoto deníku si každý měsíc zapisujte výdaje, které MUSÍTE zaplatit (např. nájem, elektriku, vodu, paušál…). Dále zde zapište své příjmy a uvidíte, kolik peněz vám zbývá na celý měsíc. Toto pak stačí rozdělit na ostatní potřebné věci, jako je jídlo, cestovné, drogerie a další. Každý si musí najít svůj systém tak, aby vás rozpočtování bavilo.
2) Na nákupy choďte po jídle a dělejte si seznamy. Proč po jídle? Protože když jste hladoví, máte chuť na vše, co v obchodě spatříte. Mnohdy tak nakoupíte zbytečně moc jídla, které podléhá rychlé zkáze a vy jej nestihnete zkonzumovat. Takové jídlo se pak zbytečně vyhazuje. Pište si seznamy. Nejlépe si rozvrhněte, co budete celý týden vařit a chystat na svačiny a udělejte seznam. Jednou týdně zajděte na velký nákup.
pokladnice s penězi
3) Neplýtvejte elektrikou. Zhasínejte za sebou. Kontrolujte si před odchodem z domova, že jste všude pozhasínali. Dávejte také pozor, že jste vypnuli plotýnku či troubu ihned po tom, co jste dovařili. Při praní můžete také ušetřit. Méně špinavé prádlo perte na kratší program. Více špinavé prádlo sice na delší program, ale pokud budete mít zaplněnou pračku a dáte nižší teplotu, tak šetříte energii (na ohřev vody).
4) Myčka šetří nejen čas, ale také peníze. Je to pravda, myčka spotřebuje méně vody než vy, když myjete nádobí pod tekoucí vodou.
5) Raději se sprchujte. Při sprchování vypínejte vodu – když se mydlíte nebo si dáváte šampon, voda přeci téct nemusí. Učte to celou rodinu a třeba na čtyřčlenné rodině to určitě zaznamenáte.
počítání rozpočtu
6) Dětem dávejte kapesné, se kterým budou muset týdně nebo měsíčně vyjít tak, aby za vámi denně nechodili pro peníze na to a na tamto.
7) Nekuřte. A pokud už potřebujete kouřit, zkuste to alespoň omezit na 4 – 5 cigaret denně a balte si. Opravdu to vyjde levněji.
8) Neutrácejte za zbytečnosti. Támhle mají krásné boty a ta kabelka, ta je boží… Ano je. Ale opravdu ji potřebujete? Nestačí vám těch pět kabelek, které již doma máte? Nekupujte si zbytečně tolik věcí a naučte se být trochu skromní.