Každý, kdo zakládá u svého nového nebo stávajícího domu zahradu, si také přeje, aby se zazelenala a vyrostla rychle. Jak postupovat při práci na jejím „budování“ a jaké vybírat rostliny, abychom se brzy mohli radovat z jejich krásy?

barevný vřes

Začínáme trávníkem

Nejdříve upravíme terén a když je potřeba, doplníme zeminu. Sadbu pak vybereme podle toho, zda chceme trávník „bezchybný“ nebo přírodnější, kde nám nebude vadit nějaká ta pampeliška či sedmikráska. Půdu zkypříme. Pak je potřeba ji nechat několik týdnů „odpočinout“. V té době je vhodné ji ošetřit vápnem, aby se snížila její kyselost a nezačalo se na ní dařit mechům. Vysévání trávníku provádíme na jaře nebo koncem léta. Vybrat vhodné počasí k této práci, to není rovna jednoduchý úkol. Nemělo by být velké horko ani zima, neměl by být velký vítr a nemělo by pršet! Po zasetí hned uválcujeme a zalijeme. Pokud si na všechny výše uvedené práce netroufáme, je lepší obrátit se na profesionály. Trávník je možné také položit jako hotový, formou živého koberce. Ten je pak samozřejmě zelený hned, ale je také dražší. Než trávník zakoření, což trvá asi tři týdny, nesmí přeschnout! Když začne růst, musíme ho pravidelně sekat a také hnojit, aby byl zelený a hustý.

listnatý strom

Vybíráme květiny a keře

Je dobré volit druhy, které rostou rychle, a to také z toho důvodu, že zatím vyplní prostor v místech, kde jsme vysadili jako cílové rostliny „pomalejší“. Odborníci doporučují k tomuto účelu například letničky – pelargonii, afrikán, slunečnici. Z trvalek pak levanduli, třapatku, astru, chryzantémy, popínavě břečťany. Krásné a dekorativní jsou též barevné vřesy. Dají se vytvořit různé živé ploty z rychle rostoucích druhů dřevin. Vhodnými keři jsou třeba kaliny, tis a jalovec. Lze použít také keřovitou borovici.

Závěrem tip na „rychlé“ stromy

Rychlých přírůstků se dočkáme, když zasadíme břízy, javory, habry, topoly, vrby a olše.