Majitelé mobilních telefonů a notebooků by měli průběžně sledovat stav, opotřebení baterie a také se pokusit prodloužit její výdrž. Diagnostiku a monitoring je možné provádět pomocí dostupných aplikací, vytvořených speciálně pro Android, Windows a iOS.
mobilní telefon na nabíječce
Ať chceme nebo ne, baterie všeho druhu postupem času ztrácejí svou kapacitu. Životnost dnešních mobilních baterií se pohybuje kolem 500 nabíjecích cyklů. Pokud je zařízení nabíjeno každý den, je životnost baterie v přepočtu dvouletá. Musíme také počítat s tím, že při intenzivním používání se životnost o to více krátí. Baterie v notebooku například vydrží v průměru 2-3 roky.

Častá výměna baterií a elektronických zařízení ohrožuje životní prostředí. Na skládkách se díky vyhozeným přístrojům shromažďují toxické látky a ve spalovnách dochází k jejich úniku do ovzduší. Když nadejde čas a výměna je nevyhnutelná, je důležité si pamatovat, že použité a nefunkční přístroje nepatří mezi běžný odpad, ale do sběrných dvorů, vybraných elektro prodejen nebo označených červených popelnic.

Baterie, které již dosluhují, poznáme jednoduše dle těchto bodů:
· výrazně kratší doba provozu přístroje
· skokové ubývání kapacity baterie
· vypnutí přístroje během hovoru (u mobilů)
· „nafouknutá“ baterie pod tlakem

otevřený MacBook
Tipy a triky na prodloužení života baterie u mobilů, tabletů a notebooků:
· nevystavuje přístroj přímému slunci, mrazu a vlhku
· zabraňte totálnímu vybití – současné baterie úplné vybití nenávidí
· vypínejte mobilní aplikace „běžící na pozadí“ včetně funkcí bluetooth a wi-fi
· nenabíjejte mobilní telefony v obalech a pouzdrech – baterie se přehřívá
· po nešťastném kontaktu s vodou vyjměte z telefonu baterii, otřete vodu hadříkem a 48 hodin nechte sušit při pokojové teplotě – nikdy nesušte fénem ani na topení
· během delšího přesunu (při cestování) notebook vždy vypínejte
· používejte značkové nabíječky, nejlépe přímo ty, které jste měli v balení