V lékárně byl někdy snad každý z nás. Kupujeme zde základní potřeby do domácích lékáren, ale také léky, které nám předepíše lékař. Možná i vás pak někdy napadlo, zda by nebylo možné koupit je ve větším množství. Koneckonců, některé z těchto produktů spotřebujeme hned, a rozhodně by se hodilo mít doma zásobu.

Mnoho z nás si pak řekne, že řešení by mohl představovat lékárenský velkoobchod, kde prodávají dané produkty ve velkém množství. A je pravdou, že právě odtamtud objednávají své zásoby jak lékárny, tak i nemocnice. Ale co my, běžní lidé?

různé typy léků

Bohužel, na rozdíl od některých jiných typů obchodů, v tomto případě máme smůlu. Prodej léků a medicínských potřeb obecně je totiž poměrně silně regulován, a to z pochopitelných důvodů. Jistě, nikomu nevadí, pokud například koupíte větší množství obvazu, avšak například léky obsahující paracetamol už jsou jiná liga. A aby byla zajištěna bezpečnost a jednoduchost celého procesu, je zakázáno z velkoskladů prodávat přímo koncovým zákazníkům.

Je dobré si uvědomit, že některé volně prodejné léky mohou sloužit k výrobě drog, nehledě na to, že samy o sobě mohou vyvolávat závislost. Musí tedy být prodávány pouze v regulovaném množství, což v případě velkoobchodů jde přímo proti jejich účelu.

nákres klasické lékárny

Co se léků na předpis týče, pak i zde může doktor předepsat pouze omezené množství, a to i v případě, že daný přípravek bereme skutečně dlouhodobě. I tak jsou zákonem vyžadovány pravidelné kontroly, pokud vám má daný lék stále předepisovat. Ani zde tedy není možné zakoupit jej větší množství najednou.

Je tedy jasné, že velkoobchody jsou v tomto případě skutečně určeny pouze lékárnám, nemocnicím a podobným zařízením. Jistě, nemusí se nám to líbit a nemusíme s tím souhlasit, faktem však je, že existují skutečně vážné důvody, proč tomu tak je. A jedním z těch nejdůležitějších je ochrana našeho zdraví.