Komoditní peníze-Jedná se o obchod bez využití peněz (platidel). Mezi komoditní obchod můžeme řadit jakoukoliv výměnu zboží či služeb. Dokonalý příklad můžeme vidět různě na vesnicích, kde lidé mezi sebou vyměňují domácí produkty (mléko, vajíčka, ovoce, zeleninu…).
uspořádané peníze.jpg
Papírové peníze a mince-Jistě všichni znáte klasické papírové peníze i mince, ale už nevíte, za jakým účelem vznikly. Lidé začali jako první razit převážně bronzové nebo stříbrné mince. V tom by ještě nebyl žádný problém, ovšem při větších nákupech (třeba půdy nebo dobytku) opravdu nebylo ideální táhnout s sebou celý pytel mincí. Proto ustavičným vývojem začali vznikat první papírové bankovky. Jejich největší výhodou bylo hlavně skladování a manipulace s nimi.

Bankovní peníze-V současném 21. století je toto asi nejmodernější způsob, jak uchovat peníze v bezpečí a mít o nich neustálý přehled. Nejedná se o skutečné hmotné peníze, nýbrž o fiktivní. Na vašem bankovním účtu můžete sledovat pouze čísla, které signalizují vaše peníze, každopádně v případě nutnosti není problém si peníze vyzvednout v bance osobně.
finanční bohatství.jpg
Funkce peněz-Bez peněz si už ani nejde představit žádnou společnost s vyspělou ekonomikou. Vždyť jen díky nim jsme schopní vyčíslit hodnotu úplně čehokoliv, na co si jen vzpomenete. Od hmotných věcí typu oblečení, auto, dům přes ohodnocení lidské práce až po samotný lidský život. Spousta lidí přesto neuchovává svoje bohatství ve formě peněz, ale například v nemovitostech, hmotných věcech, zlatých cihlách nebo kryptoměnách. Nejde přímo říct, co z toho je nejlepší volba, ale u některých nemovitostí i kryptoměn jejich hodnota rapidně stoupá nebo klesá, což pro nás znamená, že se jedná o nestabilní uchování peněž. Někteří lidé tohle nestabilní uchování peněz vyhledávají s vidinou zisků a navýšení jejich bohatství, naopak jiní se mu vyhýbají velkým obloukem.