Naše centrální banka (ČNB), která se stará o zásobu peněz (oběživa), sleduje a zajišťuje dostatek financí v oběhu – je to u nás nevyšší banka, která (jednoduše řešeno) „dozoruje“ ostatní komerční banky v naší zemi, ale především má tam účty naše vláda.

ČNB není v žádném případě závislá na vládě.

ČNB podle svého uvážení vydává různá opatření pro stabilizaci naší ekonomiky. Podle toho snižuje nebo zvyšuje úrokové sazby. Na našich webových stránkách nebankovní hypotéky se můžete dočíst i o tom, jak dokážou finance hýbat světem Nebankovnihypoteky a co vše ovlivňují.

finance dnes

Všichni víme z médií a tisku, že ekonomika v současné době není na tom nejlépe. Co by se mělo udělat pro její zlepšení, na to je mnoho názorů. Obyčejný občan – laik, se podle svého selského rozumu domnívá, že máme až přespříliš státních úředníků a lidí, kteří pracují ve správních agendách. Veřejně se o tom hovoří, že státní správa je přebujelá, místo aby se například digitalizací snižoval jejich počet, tak je to naopak. A tito zaměstnanci nevytvářejí hodnotu, která zajišťuje tok peněz. Pokud by se jejich počet podstatně snížil, mělo by to vést nejenom ke snižování státního dluhu, ale i inflace. A tím i k postupnému snižování státního dluhu. Protože když se sníží jejich počet, posílí se trh práce ­ – té je u nás v nabídkách dost. Nebo je to jinak?

Ještě jedno zamyšlení o důchodu a důchodcích. Stále se hovoří o tom, kolik máme důchodců s velmi nízkým důchodem, kteří mají důchod pod 7 – 10 tisíc Jsou to převážně důchodci starší, kteří pracovali v Československu a odváděli poctivě sociální a důchodové dávky. Je to velmi smutné.

inflace

Otázka zní: PROČ? se každoroční valorizace nepřidá všem NAPROSTO stejným dílem? Je to prostě tak, bohatší důchodci získají tu nejvyšší částku valorizace a ti chudí zas jen almužnu – v případě, že by se tato nespravedlivost vyřešila novou důchodovou reformou, tak ty nízké důchody budou relativně k přežití. Ale to naše současná vláda určitě nebude chtít řešit.

A je velmi nešťastná druhá věc ve světě financí + naší vlády + inflace. Vše je spojeno. Co se lidem přidá, jak na mzdách nebo na důchodech, tak současná vysoká míra inflace si vezme minimálně dvojnásobek přidaných peněz. A při takové situaci se nedá nic ušetřit. Takže převážná část obyvatel si po finanční stránce nepolepšili, ale naopak – zhoršila se jim jejich životní úroveň.